Держава має змінити ставлення до підтримки переміщених осіб – Сергій Комнатний
Голова правління Держмолодьжитла Сергій Комнатний узяв участь і виступив на презентації звіту за результатами дослідження умов компактного проживання внутрішньо переміщених осіб. Захід відбувся 18 жовтня у Києві. Його організаторами стали благодійний фонд «Право на захист» і офіс Управління Верховного комісара ООН з питань біженців в Україні.
Відкрив презентацію словами вдячності громадській організації за співпрацю представник УВКБ ООН в Україні Пабло Матеу. Серед головних проблем, з якими зіштовхуються внутрішні переселенці, першою він назвав відсутність альтернативних варіантів проживання. «Частково відповіддю на цей виклик може бути програма доступного житла «50 на 50», яку реалізує Держмолодьжитло», - підкреслив пан Матеу. |
Завданням дослідження було вивчити мотиви й умови мешкання ВПО у місцях компактного проживання, отримати відповіді на питання щодо соціалізації перемішених осіб на нових територіях та наявності у них наміру за сприятливих умов повернутися на місця постійного проживання. Опитуванням були охоплені понад 1,5 тис. ВПО з 11 регіонів України – від Сходу, Півдня до Заходу країни та столиця. Це дало змогу отримати систематизовані результати, що можуть бути використані в подальшій роботі органів влади та неурядових організацій із зазначеною категорією населення.
Сергій Комнатний почав свій виступ з констатації прикрого факту: умови проживання внутрішніх переселенців в Україні не відповідають нормам, обов’язкових для країн Європи, і не витримують критики в порівнянні з будинками для компактного мешкання ВПО не лише у Західній Європі, але й у державах Балкан, які пережили воєнні дії.
Натомість Держмолодьжитло працює в напрямку забезпечення переселенців постійним власним житлом. Два роки тому ВПО як окрема категорія вперше з’явилися у вітчизняному законодавчому полі із житлової політики. «У боротьбі за право переміщених осіб брати участь у житлових програмах нам довелося долати численні бюрократичні й організаційні перешкоди», - наголосив Комнатний. |
Але ця робота керівництва Фонду не була марною: за два роки 335 сімей ВПО придбали власні квартири за допомогою програм, які адмініструє Державний фонд сприяння молодіжному житловому будівництву. Це і «Доступне житло», і кредитування зі статутного капіталу установи, і місцеві програми. Щодо останніх очільник Фонду констатував: лише в деяких регіонах переселенців сприймають як своїх нових громадян, а не як тягар. Тому із 117 чинних місцевих житлових програм лише у 23 присутні переміщені особи як категорія. Цю ситуацію слід виправляти, працюючи з органами місцевого самоврядування, переконаний керівник установи.
Потужний імпульс пошуку і реалізації сталих рішень щодо житлового питання ВПО та інших громадян може дати започаткування співробітництва Україниз Банком розвитку Ради Європи – необхідність виконати відповідну рекомендацію Парламентської асамблеї Ради Європи Сергій Комнатний відстоює вже кілька років поспіль. І лише сьогодні може скластися сприятлива ситуація для позитивного вирішення цього питання, що було б в інтересах багатьох українців.
Не лише з ВПО, але й з кожним громадянином, який потребує житла, Фонд працює прозоро, на основі розумного мінімуму бюрократичних процедур. Онлайн-реєстрація, прозорий рух черги учасників програм – все це давно реалізоване і не перший рік використовується в діяльності установи.
Черга за належним фінансуванням житлових програм, а стратегічно – за модернізацією житлової політики в Україні, заявив Комнатний. Тоді можна буде вести мову не про сотні, а про десятки тисяч квартир для українців за підтримки держави. Кожній територіальній громаді України необхідно змінити ставлення до ВПО як до проблеми на ставленнядо переселенців як доімпульсу для розвитку ресурсу регіону – такий лейтмотив зустрічі виокремила аналітик організації «Право на захист» Еліна Шишкіна, підбиваючи підсумок спілкування. |
За результатами дослідження надано низку рекомендацій державній та місцевій владам, міжнародним гуманітарним організаціям та неурядовим структурам. Зокрема, наголошується на необхідності розробки нової Стратегії інтеграції ВПО і довгострокових рішень у тому числі їхнього житлового питання.